Przemocy Mówimy NIE!
Strona Główna »  Poprzednia strona »  Szkolenia dla specjalistów

Szkolenia dla specjalistów

Ze względu na potrzebę podniesienia kompetencji osób pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami w zakresie pracy z trudnym uczniem oraz z powodu konieczność wzmocnienia współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą, skoordynowania podejmowanych działań przez poszczególne instytucje zostaną przeprowadzone następujące zajęcia warsztatowe:

     - Warsztaty Trening Zastępowania Agresji - 5-6.11.2011r. 

     Z badań przedstawianych przez prof. Goldsteina w licznych publikacjach jasno wynika, że wśród młodzieży poddanej treningowi znacznie poprawia się jakość więzi rodzinnych, a uczestnicy treningów w większym stopniu osiągają sukces życiowy (ukończenie szkoły, lepsza praca, mniej konfliktów z prawem).

    Jest to program wielostronnej interwencji skierowanej na zmianę zachowania młodzieży niedostosowanej. Badania psychologiczne dowodzą, że osoby niedostosowane społecznie wykazują szereg braków w kontaktach z innymi,  zdolnościach planowania, komunikacji, panowania nad emocjami, radzenia sobie z lękiem, gniewem i wielu innych umiejętnościach. Niedostosowanie do życia zgodnie z normami, w tym agresja, jest więc przejawem deficytu umiejętności zachowań społecznych.

     

     - Warsztaty Kontroli Złości - 5.11.2011r.

      Polegają na przygotowaniu przez trenującą młodzież na każdą sesję opisu niedawnych sytuacji, które powodowały złość. Trening oparty jest na bezpośrednich doświadczeniach uczestników zajęć.

      Podczas zajęć warsztatowych ich uczestnicy:

      - identyfikują czynniki wyzwalające złość;

- uczą się rozpoznawać sygnały wskazujące na podwyższony stan napięcia emocjonalnego;

- uczą się używać technik służących do zmniejszania poziomu gniewu;

- uczą się stosowania technik nagradzania siebie za nie agresywne zachowania;

     

     - Warsztaty PEACE 4 KIDS - 7-8.11.2011r. 

      Głównym cele Warsztatów „PEACE 4 KIDS”  jest kształtowanie umiejętności społecznych i  kontroli złości wśród dzieci i młodzieży.

      Program zakłada:

     Wyposażenie uczestników w praktyczne umiejętności, które są im potrzebne, aby z sukcesem wdrożyć program do placówek. Umiejętności te obejmują następujące elementy: treningu empatii, kontroli złości, podstawowych umiejętności społecznych oraz kształtowania charakteru. Nauczenie uczestników organizowania zajęć, modelowania umiejętności społecznych oraz wspierania uczniów w stosowaniu umiejętności społecznych w życiu codziennym, włączania rodziców w program. 

     

     Program „PEACE 4 KIDS” ma na celu nauczyć dzieci i młodzież umiejętności, które pomogą im odnieść sukces w życiu- społecznym, szkolnym i rodzinnym. Program składa się z pięciu głównych komponentów, obejmujących następujące obszary tematyczne: wzmocnienie roli rodziców, naukę empatii, kontroli złości, kształtowania charakterów oraz podstawowych umiejętności prospołecznych.

     

      - Warsztat „Bez klapsa – jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”

      Celem warsztatów jest przygotowanie uczestników do przeprowadzenia warsztatów dla rodziców na temat wychowania bez klapsa, nabycie wiedzy na temat procesu grupowego oraz umiejętności motywowania i wspierania rodziców we wprowadzaniu zmian w postępowaniu z dzieckiem.

Treści programowe: 

Szkolenie podzielone jest na trzy bloki tematyczne:

„Nie” dla klapsa – dlaczego „nie” dla klapsa? Próbując odpowiedzieć na tak postawione pytanie, będą mogli państwo przyjrzeć się motywom, które kierują rodzicami, gdy stosują te i inne krzywdzące metody wychowawcze, a także przyjąć perspektywę dziecka, które doświadcza takiego sposobu wychowania.

Uczucia – w tym bloku tematycznym będą państwo  zajmować się obszarem uczuć, pod wpływem których rodzice zazwyczaj stosują klapsy jako metodę wychowawczą. Będą państwo poszukiwać sposobów pomagających rozpoznać uczucia w sobie oraz w innych, a także sposobów radzenia sobie z nimi w sytuacjach trudnych.

Zamiast klapsa – w tym bloku tematycznym będą państwo poznać inne niż klaps metody wychowawcze, które pomogą rodzicom zachęcać dzieci do współpracy, a także przyjrzą się różnicy pomiędzy karą a konsekwencją.

Forma:

Podczas szkolenia wykorzystywane są aktywne formy pracy. Dzięki ćwiczeniom w grupie, odgrywaniu scenek, wypowiedziom na forum będzie możliwość wykorzystania swojego osobistego jak i zawodowego doświadczenia.

Po zakończeniu szkolenia otrzymają Państwo:

 - gotowe scenariusze zajęć z rodzicami „Bez klapsa – jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”

 - zaświadczenie ukończenia szkolenia uprawniające do prowadzenia warsztatów wg ww.  scenariusza;

Udział w warsztatach umożliwi podniesienie kompetencji nauczycielom w zakresie rozpoznawania zagrożeń oraz ich przeciwdziałanie, przeciwstawienie się agresywnym zachowaniom. Umiejętności zdobyte podczas warsztatów umożliwią osobom pracującym nad ograniczeniem zjawiska przemocy stosować je w swoich środowiskach pracy. Pozwoli na wdrożenie nowego modelu pracy z młodzieżą zagrożoną w  Powiecie Suwalskim.

Zgłoszenia prosimy przesyłać elektronicznie e-mailem na adres: zgloszenia@powiat.suwalski.pl lub faxem: 87 565 92 84

 

 

 

 



© 2011 PCPR Suwałki

  Tworzenie stron internetowych ONAVI